Kilka słów o świnkach morskich

Świnki morskie- inteligencja i wrażliwość

przychodnia weterynaryjna noe katowice logoPoniżej postaram się przedstawić zasady prawidłowego utrzymania i żywienia świnek morskich, które naprawdę nie są trudne do zrealizowania a zapewnią naszym zwierzątkom długie i zdrowe życie.

Skąd pochodzą świnki morskie?

Domowa świnka morska pochodzi najprawdopodobniej od dzikiej świnki morskiej żyjącej w Andach. Zwierzątka te zostały udomowione już 3000 lat przed Chrystusem- dlatego należą do jednych z najstarszych zwierząt domowych.

Ich naturalnym miejscem występowania jest Ameryka Południowa, gdzie żyją na terenach stale porośniętych roślinami zielonymi- co pozwala im na pokrycie zapotrzebowania na witaminę C.

W środowisku naturalnym świnki żyją w małych grupach, składających się zarówno z samców jak i samic.

Zamieszkują płytkie norki w ziemi, które potrafią same wykopać lub wykorzystują wykopane przez inne zwierzęta.

Tryb życia świnek morskich

Domowe świnki morskie są najbardziej aktywne rankiem i wczesnym popołudniem, przez resztę dnia natomiast najchętniej śpią lub leżą.

Zachowanie

Świnki morskie są inteligentne i spokojne, doskonale nadają się na zwierzęta trzymane w domu.

Nie są z natury agresywne, gdy poczują się zagrożone wolą uciekać niż kąsać i drapać.

Są bardzo wrażliwe i mogą wpaść w panikę gdy zaskoczą je nagłe i głośne dźwięki.

Ponieważ świnki morskie są zwierzętami bardzo towarzyskimi najlepiej utrzymywać je w parach lub trójkach.

Trzymane pojedynczo potrafią bardzo mocno przywiązać się do właściciela i witać go charakterystycznym skrobaniem, stukaniem, pomrukiwaniem, piskaniem lub gwizdami, właściciel musi zastąpić jej naturalnego partnera.

Zaletą świnek jest ich zgodność z innymi domownikami, mogą bez problemu przebywać z kotami, psami czy królikami.

Żyjąc w grupie tworzą hierarchię, w której najczęściej dominuje samiec.

Świnka morska nie lubi zmian środowiskowych i diety. W stresowych sytuacjach może reagować wygryzaniem sierści.

Zmysły

Świnki morskie mają wyostrzony zmysł węchu i słuchu. Dobrze widzą i rozróżniają kolory.

Utrzymanie świnek morskich

Świnki morskie mają małe wymagania i łatwo rozmnażają się w niewoli.

Pojedynczą świnkę można trzymać w klatce o minimalnych wymiarach 30 x 60 cm, ale im większa klatka tym lepiej. Ściany klatki powinny mieć wysokość 30 cm, ponieważ świnki nie skaczą ani nie wspinają się można je hodować w klatkach bez przykrycia.

Świnka lubi ciche i spokojne środowisko, bardzo lubi mieć w klatce tunel, w którym może się schować i odpocząć. Do szczęścia potrzebuje także zabaw poza klatką z opiekunem i pod stałym nadzorem. Należy uważać na obgryzanie przedmiotów, w ten sposób świnka poznaje świat ale możne wyrządzić nam i sobie wiele szkód.

Klatka powinna znajdować się w miejscu mającym dostęp światła słonecznego, w temperaturze od 13- 21 stopni Celsjusza.

Temperatury powyżej 27-29 st.C mogą spowodować zawał serca i śmierć świnki.

PODŁOŻE

Najlepszym podłożem dla świnek morskich jest pełna podłoga, pokryta dużą ilością niepylącej ściółki- pocięte gazety, szary papier, siano.

Świnki oddają bardzo dużo moczu i kału dlatego wymiana podłoża musi być przeprowadzana raz w tygodniu.

Do klatki możemy włożyć rolki po papierze toaletowym, kartonowe pudełka, zabawki dla kotów, siano- stworzymy w ten sposób śwince miłe środowisko do życia.

Niezbędne jest zapewnienie przedmiotów, które świnka będzie mogła gryźć: gałązki drzew owocowych, wierzby, orzecha laskowego, buku. Są to niezbędne materiały aby świnka mogła prawidłowo ścierać zęby.

Żywienie świnek morskich

Świnki morskie w naturze są roślinożercami bardzo lubiącymi trawę. Jedzą małymi porcjami około 100 razy dziennie, dlatego bardzo ważny jest stały dostęp do pokarmu.

Podstawowym pokarmem jest dobrej jakości siano i trawa– które niezbędne są także do prawidłowego ścierania stale roznących zębów. Nadmierne podawanie wysokobiałkowego pokarmu w postaci ziaren prowadzi do nadwagi u świnki, która predysponuje do wielu chorób.

Oprócz trawy można podawać mniszek lekarski, cykorię, natkę marchwi, pietruszkę, sałatę, buraki pastewne, brukiew, kapustę, kalarepę, szpinak, seler, marchew, pomidory, ogórki, jabłka, gruszki, zielone zboża, suchy chleb– w małych ilościach.

Pamiętajmy o dostepie do zawsze świeżej i czystej wody do picia w poidełkach smoczkowych.

Nie należy podawać świnkom morskim kostek wapiennych!!– przyczyniają się one do powstawania kamieni w pęcherzu moczowym i/lub kamieni nerkowych.

W przeciwieństwie do innych zwierząt świnki morskie nie wytwarzają samodzielnie witaminy C, dlatego należy ją dostarczać z pożywieniem lub suplementować.

Dzienna dawkę witaminy C można zapewnić, podając 1/4- 1/2 łyżeczki zwykłej lub włoskiej kapusty.

 

opracowanie: lek. wet. A. Chojnowska, 04/04/2015

Przychodnia Weterynaryjna NOE Katowice

Opublikowano w Poradnik NOE, Tag , , .